Menu
Jeśli to czytasz, prawdopodobnie jesteś w wieku 20 lub wczesnych 30 lat. Być może nadal zmagasz się z problemami finansowymi, ale to nie znaczy, że nie możesz zacząć dbać o siebie już teraz. Bezpieczeństwo finansowe jest niezbędne, gdy zaczynasz układać sobie życie i podejmować długoterminowe decyzje. Bez stabilnych podstaw, Twoja przyszłość może wyglądać inaczej niż różowo. Wymaga to czasu i zaangażowania, ale gromadzenie oszczędności to ważny pierwszy krok w tworzeniu bezpiecznej przyszłości finansowej na resztę życia. Oto pięć sposobów na zadbanie o swoje finanse w wieku 20 lat.
Zbuduj swoje oszczędności
Jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie nie oszczędzasz zbyt wiele pieniędzy. Nawet jeśli może się wydawać, że radzisz sobie świetnie bez dodatkowej gotówki, będziesz zadowolony, że zacząłeś wcześnie. A jeśli jesteś już po trzydziestce lub czterdziestce, być może będziesz chciał wprowadzić korekty do swoich oszczędności. Jedno jest pewne: kiedyś trzeba będzie zacząć. Zacznij teraz, a być może uda Ci się przejść na emeryturę wcześniej. Jeśli obecnie pracujesz, zacznij wpłacać tyle, ile możesz, już teraz. Jeśli nie pracujesz, zacznij szukać pracy lub rozważ zapisanie się do szkoły. Wpłacaj tyle ile możesz na swoje konto oszczędnościowe i zacznij inwestować, gdy będziesz gotowy. Odkładaj tyle, ile możesz od razu. Może to być frustrujące, ale kiedy będziesz miał 60 lat, będziesz zadowolony, że zacząłeś wcześniej.
Ogranicz wydatki
Jeśli jesteś jak większość ludzi, twoje wydatki są nieco wyższe niż chciałbyś, aby były. Może się to wydawać kłopotliwe, ale jeśli naprawdę chcesz iść do przodu w wieku 20 lat, musisz być skłonny do poświęceń już teraz. Pierwszym krokiem jest zaprzestanie kupowania rzeczy, których nie potrzebujesz. Im mniej wydasz na niepotrzebne rzeczy, tym więcej pieniędzy będziesz miał na oszczędności. Rób zakupy z budżetem i kupuj tylko to, na co możesz sobie pozwolić. Skup się najpierw na rzeczach podstawowych – jedzeniu, schronieniu i ubraniu – a następnie dodaj do nich takie rzeczy jak rozrywka, transport i inne potrzeby. Nie tylko poczujesz większą kontrolę nad swoimi finansami, ale będziesz miał dodatkowe pieniądze, które możesz przeznaczyć na oszczędności.
Nie pożyczaj pieniędzy na niepoważne rzeczy
Łatwo jest popaść w długi, gdy masz 20 lat. Możesz mieć tendencję do kupowania rzeczy, na które cię nie stać lub wydawania pieniędzy bezmyślnie, ale możesz teraz ograniczyć te złe nawyki. Przyjrzyj się dokładnie swojemu zadłużeniu, aby upewnić się, że nie wydajesz niepoważnie. Rozważ dokładnie swoje zadłużenie i upewnij się, że nie pożyczasz pieniędzy tylko po to, by dokonać płatności społecznej lub pokryć jakiś inny wydatek, którego tak naprawdę nie potrzebujesz. Jeśli nie jesteś pewien, wyjmij pieniądze z konta bankowego i włóż je na tydzień pod krzesło. Jeśli się zastanawiasz, zawsze możesz je zwrócić. Pozbądź się długów, których nie potrzebujesz. Kiedy będziesz w stanie obejść się bez czegoś, co zajmuje miejsce w twoim życiu, ale nie przynosi ci żadnych realnych korzyści, poczujesz się o wiele lepiej.
Spłać swój dług
Ważne jest, aby spłacić swój dług tak szybko, jak to możliwe. Może to zająć trochę czasu i wysiłku, ale to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swoich finansów w wieku 20 lat. Jeśli masz niskie saldo na karcie kredytowej lub jesteś zadłużony, skończysz płacić znacznie więcej odsetek. Uczyń oszczędzanie pieniędzy swoim priorytetem numer jeden i spłać swój dług. Umieść tyle, ile możesz w kierunku swojego długu każdego miesiąca, a będziesz na dobrej drodze do bezpieczeństwa finansowego w swoich latach 30. Jeśli nie jesteś w stanie spłacić swojego długu, rozważ konsolidację. Może to pozwolić Ci pozbyć się części długu i obniżyć płatności.
Chroń swoje aktywa
Ochrona swoich aktywów jest niezbędna w wieku 20 lat. Jeśli nie ochronisz swoich pieniędzy teraz, mogą one zniknąć zanim się zorientujesz. Nie musisz być milionerem, aby zacząć oszczędzać. Kilka małych wpłat każdego miesiąca może się sumować i zrobić różnicę w Twoim życiu. Zabezpiecz swój majątek odkładając pieniądze na oszczędności. Może to być tak proste, jak odkładanie drobnych do słoika. Nie musi to być też duża kwota. Nawet małe kwoty z czasem mogą się bardzo opłacić.